Frokostgrøt med frø og bær (glutenfri)

Havregrøt er i vinden for tida, og det lages til og med egne kokebøker med bare grøt… Jeg er ikke den kokte havregrøtens største fan, men kjøleskapsgrøt synes jeg kan være skikkelig godt. Denne varianten er laget med kun en liten andel havre, mens hovedingrediensen er quinoa (puffet og som flak). Dersom du ønsker å spise glutenfritt, kan du trygt lage denne herlige frokosten, og den holder deg mett helt til lunsj.

Du trenger:

(Per porsjon – pluss på etter hvor mange du skal lage til)

  • 50 g quinoaflak (kjøpes i helsekostforretninger)
  • 25 g puffet quinoa (kjøpes i helsekostforretninger)
  • 25 g lettkokte havregryn – bruk glutenfrie dersom du ikke kan spise gluten!
  • 1 dl fruktjuice, f.eks. appelsin, grapefrukt eller eple
  • 3/4 dl vann
  • 1/2 ts vaniljeekstrakt (valgfritt)
  • en liten håndfull gojibær (eller bruk tørkede tranebær, blåbær eller rosiner istedet)
  • frø etter smak (f. eks. solsikkefrø, gresskarkjerner, linfrø)
  • Valgfri frukt til topping (jeg brukte frosne bær fra fryseren og noen ristede kokosflak. Små eplebiter er også veldig godt her!)

Ha quinoa (x 2) og havregryn i en bolle og bland det sammen. Rør inn juice, vann og evt. vaniljeekstrakt, og deretter gojibær. Dekk til med lokk eller plastfolie, og sett den i kjøleskapet til neste dag.

Når du er klar til å spise rører du litt i blandingen; tilsett evt. litt mer juice eller vann om den er for tørr. Ha alt over i en skål og topp med frø og frukt/bær. Hvis du liker det litt søtt, kan du sagtens heller over litt lønnesirup eller honning.. mmmm.

Inspirasjonen til denne oppskriften fant jeg i denne boken.

Enjoy!

-Maria

P.S. Følg gjerne Marias Salt & Søtt på Facebook og Instagram.

Skriv en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *