Ellers bør jeg nevne at det kan være lurt å pusse tennene etter å ha kost deg med disse.. dette er ikke akkurat tannlegens drøm 😉 Men visst er de vakre å se på, dessuten blir de fine smågaver om man pakker dem inn i cellofan og knyter på en fin sløyfe. Doble oppskriften om du vil ha flere 🙂
(4 epler)
200 g sukker
1/2 dl vann
1/2 ts eddik
2 ss lys sirup
et sukkertermometer
Hvis du av en eller annen grunn bruker importerte epler: hell kokende vann over eplene og tørk dem godt. Dette gjør man for å fjerne vokslaget på eplene, og for å få karamellen til å sitte på. Hvis du bruker norske/uvoksede epler kan du hoppe over dette, og bruke eplene som der er.
Stikk inn en pinne der hvor stilken er.
Varm opp sukker og vann i en liten kasserolle til sukkeret er løst opp.
Ha i eddik og sirup og kok til sukkertermometeret viser 150 C. (Du kan evt. teste temperaturen ved å dyppe en pinne i sirupen, deretter holde den under kaldt vann. Dersom den stivner og blir hard er den ferdig.)
Hold i pinnene og dypp og vri eplene nedi sukkersirupen til de er helt dekket, og la overflødig renne av før du setter dem på et brett med bakepapir. (Blir det for tykt lag blir de håpløse å spise etterpå..)
La eplene stå på brettet til karamellen er blitt hard.
![]() |
![]() |
Hei Maria
Det ser vanvittig godt og fristende ut og veldig proft!
Du, jeg linker til bloggen din i innelgget mitt i dag, siden det handlet om søtt og salt i kombinasjon i matveien. Da passet det så bra å nevne denne flotte bloggen.
Håper forklet er dukket opp i dag!
Ha en glad dag!
Klem fra Kaspara
Knase-knase-knekk-knekk-nam 😀
Kaspara – takk for det! Har vært borte i hele dag, men nå skal jeg sjekke posten 😀
Fie – helt korrekt 😉
Hei 🙂 Hvor lenge tror du sånne epler kan holde? Hvis man skal gi i gave til noen 🙂 Kjempe fin blogg.
Tja… er jammen ikke sikker. Kanskje 4-5 dager vil jeg tro, uten at jeg har erfaring..
Beklager at jeg ikke kan gi deg noe bedre svar :-S
Maria